Procedury zapewniające bezpieczeństwo w SSM „Rozdzielnia Wiatrów” w Głobikowej w czasie stanu epidemii wirusem SARS-CoV-2

25.05.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Organizacja działalności schroniska

  1. Goście indywidualni przyjmowani są na noclegi
  • do pokoi (8-sobowych z łazienkami), maksymalnie do 4 osób w pokoju, nie więcej niż 1 osoba na 4 m².
  • do pokoi (4-sobowych z łazienkami), maksymalnie do 3 osób w pokoju, nie więcej niż 1 osoba na 4 m².
  • pokoi (2-sobowych z łazienkami), maksymalnie do 2 osób w pokoju, nie więcej niż 1 osoba na 4 m².
  1. Toalety przy sali kominkowej będą zamknięte ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. Prosimy korzystać z toalet znajdujących się w pokojach.
  2. Goście mają dostęp do kuchni samoobsługowej, sali kominkowej - świetlicy pod warunkiem zachowania należytych odstępów między sobą, zakładania maseczek i przestrzegania zasad mycia i dezynfekcji rąk.
  3. Płyn do dezynfekcji rąk jest udostępniony przy wejściu do schroniska, przy drzwiach recepcji, na korytarzu piętra schroniska oraz przy wejściu do kuchni samoobsługowej.
  4. W miejscach udostępnienia płynu do dezynfekcji wywieszone są instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk, a w łazienkach instrukcje prawidłowego mycia rąk.
  5. Dezynfekcji klamek, uchwytów, przełączników elektrycznych, poręczy dokonuje pracownik obsługi schroniska - 3 razy dziennie, a przy wzmożonym ruchu gości - częściej.
  6. W sali kominkowej – świetlicy może przebywać jednocześnie 15 osób tj. nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 z zachowaniem bezpiecznego odstępu epidemicznego (1,5 m) od siebie.
  7. Pokoje i inne użytkowane pomieszczenia są regularnie wietrzone oraz sprzątane oraz dezynfekowane.
  8. Pościel, obrusy i ściereczki są prane w temperaturze 60°C i maglowane. Droga wnoszenia do pralni brudnej pościeli i wydawanie czystej nie przecinają się ze sobą.
  9. W pobliżu drzwi recepcji umieszczony jest wykaz numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych z regionu schroniska
  10. Przy wejściu do kuchni samoobsługowej umieszczone są zalecenia i sposoby korzystania z ich wyposażenia zapewniające higienę w warunkach zagrożenia epidemicznego.
  11. W pracy recepcji stosuje się specjalne procedury zapewniające bezpieczeństwo w warunkach zagrożenia epidemicznego.
  12. W działaniach statutowych pracowników obsługi schroniska zastosowano specjalne procedury zapewniające bezpieczeństwo w warunkach zagrożenia epidemicznego.

Procedury pracy recepcji schroniska

  1. Goście schroniska wchodzą do budynku pojedynczo z zachowaniem należnych odstępów
  2. i przy wejściu dezynfekują ręce.
  3. Przy drzwiach pomieszczenia recepcji może przebywać jednocześnie tylko jedna osoba, niezależnie od tego, czy melduje się sama, czy melduje grupę. Pozostałe osoby oczekują na zewnątrz budynku schroniska lub w wiatrołapie lub przedsionku z zachowaniem bezpiecznego odstępu epidemicznego (1,5 m) od siebie.
  4. Klucze do pokoi i inne klucze wydawane Gościom są dezynfekowane przy drzwiach recepcji, podobnie jak klucze zdawane na koniec pobytu.
  5. Osoba reprezentująca grupę / kierownik grupy turystycznej odbiera klucze dla wszystkich i rozdziela je pomiędzy uczestnikami.
  6. Płatność za noclegi odbywa się sposobem gotówkowym lub przelewem bankowym po wcześniejszym zgłoszeniu.
  7. Po każdym kliencie blat stolika recepcyjnego jest dezynfekowany.
  8. Recepcjonista w razie potrzeby wydaje gościom komplety pościeli z podręcznego magazynku.
  9. Klientów prosi się o przewietrzenie pokoi oraz pozamykanie okien bezpośrednio przed ich opuszczeniem oraz o zwrócenie kluczy na recepcji po ich zdezynfekowaniu przy drzwiach recepcji.

Procedury działań pracowników obsługi schroniska zapewniające bezpieczeństwo w warunkach zagrożenia epidemicznego

  1. Pracownicy schroniska są zobowiązani do zachowywania odstępów pomiędzy sobą, oraz wobec Gości schroniska.
  2. Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy pracownik musi umyć ręce wodą z mydłem i powtarzać tą czynność w ciągu kolejnych godzin pracy przestrzegając przy tym zaleceń zawartych w instrukcjach mycia i dezynfekcji dłoni.
  3. Przy pracach porządkowych zakładać rękawiczki i używać środków czystości zgodnie z ich przeznaczeniem.
  4. Sprzątane pomieszczenia należy uprzednio przewietrzyć.
  5. Pokoje należy wysprzątać oraz wydezynfekować klamki, wyłączniki prądu, wszelkie uchwyty oraz powierzchnie stołów, i inne części wyposażenia schroniska, które są często dotykane przez Gości.
  6. Osoby sprzątające codziennie rano i po południu dezynfekują klamki, uchwyty, poręcze, blaty, przełączniki prądu i inne miejsca kontaktu z personelem i Gośćmi schroniska.
  7. Na bieżąco uzupełniane są dozowniki mydła i środków dezynfekcyjnych.

Zalecenia dla korzystających z kuchni samoobsługowej

  1. W kuchni samoobsługowej może przebywać jednocześnie nie więcej niż 4 osoby z zachowaniem bezpiecznego odstępu epidemicznego (1,5 m) od siebie.
  2. Przy wejściu należy zdezynfekować ręce.
  3. Żywność można przechowywać w lodówce tylko zapakowaną i podpisaną (data i nr pokoju).
  4. Używane naczynia i sprzęt należy umyć i posprzątać po sobie.
  5. Zaleca się wyparzanie gorącą wodą (z czajnika) kubków i sztućców.